MENÜ
KÁVÉMÁNIA
A KÁVÉZÁS NÉHOL KIFINOMULT MŰVÉSZET,
A TÖKÉLYIG VITT ÉLÉVEZET 

Eredete:

Serkentő hatásának felfedezéséhez több legenda is fűződik.

Az egyik változat szerint a kávé élénkítő hatását egy Káldi nevű etióp pásztor fedezte fel Kr. e. 300-ban, aki észrevette, hogy ha a kecskéi a piros bogyókat legelésznek, sokkal élénkebbek lesznek. Ezt elmondta a közelben élő szerzeteseknek, akik rájöttek arra, hogy ha a magokat megpörkölik, ízletes italt készíthetnek belőle.

A másik történet szerint egy Rhazes (852-932) nevű arab orvos a kávét, a "quawa" nevű élénkítő növényt orvosságként használta és ő említette Al-Haiwi (A kontinens) című munkájában. 1000 körül Avicenna a középkori muszlim gondolkodás egyik legnagyobb alakja is gyógyszerként használta a kávét. Annyi bizonyosnak tűnik, hogy a kávét először a XV. században Jemenben használták élénkítő hatása miatt, valószínűleg szufi szerzetesek, akik szívesen éltek serkentő szerekkel. Innen került ki és vált ismertté a társadalom minden rétege számára. A XVI. század első évtizedeiben már Szíria és Egyiptom lakói is ismerték.

Feldolgozása:

A kávé a kávécserje termésének - a kávébabnak a feldolgozott magja.Fő hatóanyaga a KOFFEIN.

A kávét a Kelet-Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában, a Karib-szigeteken és Új-Guineában termelt Coffea arabica és a Nyugat-Afrikából vagy Indonéziából származó Coffea robusta magjából, a babkávéból készítik pörköléssel.

A Coffea arabica íze erősebb, de pörköléssel és keverékekkel változtatnak rajta. A Coffea robusta jobban alkalmazkodik a meleg, nedves éghajlathoz, és kevésbé támadják meg a kártevők.

A kávészemeket kézzel szedik le, mert csak a piros, érett szemeg megfelelőek.

Utána azonnal tisztítják és érlelik a szemeket, mert a kávébogyó nem tárolható. Megfelelően napsütéses helyen 4 hétig szárítják kiterítve, majd a kávébabszemet és a húst egy hántológép segítségével elválasztják egymástól. Ezután a babot egy speciális folyadékkal áztatják és mossák, majd további 14 napig szárítják.

A feldolgozás utolsó fázisában - folyamatosan emelkedő hőfokon pörkölik. Ekkor történik a kávé minőségi besorolása, mivel csak a pörkölés után állapítható meg, hogy a kávé milyen íz-, aroma- és illatanyagokkal rendelkezik. A rosszabb minőségű kávét sokszor jobb minőségűvel keverik, feljavítják. A megfelelő arányú keverés után vagy pörkölt bab vagy őrölt formában csomagolják.

Hatása:

A kávé – mértékletes fogyasztás esetén – serkentő hatással van a központi idegrendszerre, a szívre, a véredényekre és vizelethajtó hatása miatt a vesékre is. A csersav stimulálólag hat az érrendszerre, kitágítja az érfalat. Valójában nem tart „ébren”: a koffein az idegrendszerben kifejtett hatása nem a fáradságot szünteti meg, hanem mesterségesen előállít egy olyan állapotot a fáradt szervezetnek, amit az ember élénkségnek, energikusságnak érzékel és így még órákat képes éber állapotban tölteni, amivel megterheli a szervezetet. A legújabb amerikai egyetemeken nagyszámú kontrollcsoportokon végzett kutatások kimutatták az alzheimer-kór,parkinson-kór, 2-es típusú diabetes, továbbá májgyulladás és sorvadás előfordulását csökentő hatását.

 


Forrás:

http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1v%C3%A9

http://drcoffee.hu/kave.html

Szavazás

Fogyaszt Ön kávét?
soha
néha
napi 1-2 adagot
napi 3-4 adagot
Asztali nézet